Jakie cechy posiadają silosy zbożowe Zb, a jakie Mb?
Epoka spichlerzy, zwanych też elewatorami zbożowymi, minęła. Dziś nie stawia się już kilkukondygnacyjnych budynków do przechowywania ziarna. Ich rolę przejęły silosy, które coraz częściej oglądamy na polskiej wsi. Jednak silos silosowi nierówny. Ten rodzaj magazynu na materiały sypkie może mieć różne rozmiary i różną konstrukcję. Dwa popularne typy silosów zbożowych opisujemy poniżej.
Silos zbożowy typu ZB
Silosy zbożowe ZB mają 3,12 metra średnicy. Ich boczna powłoka wykonana jest z blachy falistej (zwiększającej wytrzymałość konstrukcji i zapobiegającej przegrzaniu na słońcu), natomiast lej i dach – z blachy gładkiej, z której spływa woda i spada śnieg. Charakterystyczną cechę silosów typu ZB stanowi to, że blacha dachu i leja jest nieco grubsza niż blacha ścian silosu. Ale wszystkie elementy posiadają specjalną powłokę, a ogniowe cynkowanie zapewnia wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Silos ZB dobierzemy do indywidualnych potrzeb – może posiadać on różną grubość blachy, różną ilość stóp, na których się opiera, oraz oczywiście różną wysokość (od 4 do prawie 10 metrów) i pojemność. Silosy ZB pomieszczą od 12 do 45 ton zboża. Sprawdzają się one szczególnie w tych gospodarstwach, w których następuje częsty załadunek oraz rozładunek zboża. Dzięki odpowiedniej konstrukcji leja tutaj odbywa się to naprawdę szybko.
Silos zbożowy typu MB
Silosy zbożowe MB posiadają większą średnicę – 3,70 metra. Podobnie jak silosy ZB, ich boczne powłoki wykonane są z blachy falistej, a dach oraz lej z blachy gładkiej. Nie ma tutaj jednak takiego zróżnicowania grubości blachy. Cechą charakterystyczną silosów zbożowych typu MB jest to, że opierają się one aż na 10 stopach, co zapewnia im wyjątkową stabilność. Ma ona duże znaczenie, ponieważ silosy te są większe od silosów ZB – mogą mieć od prawie 6 do ponad 10 metrów wysokości, a pomieszczą od 27 do 65 ton zboża. Jeżeli więc ktoś potrzebuje dużego magazynu zbożowego, silosy typu MB to opcja dla niego.